TOP30 ekoprzedmiotów, które można wziąć w leasing

Wszystkie komunikaty

Niemal wszyscy polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP (93%) są świadomi wpływu, jaki wywierają na środowisko, jednak tylko niespełna co drugi (46%) w praktyce dba o klimat – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Eksperci EFL alarmują, że działania proekologiczne to nie jest chwilowa moda, lecz wyraz wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Każda decyzja w firmie może mieć znaczenie, także ta związana z inwestycją i jej finansowaniem. Z okazji 30-lecia EFL przygotował listę 30 pojazdów, urządzeń sprzętów ekologicznych, które można wyleasingować.

- Z naszego raportu ekologicznego wynika, że 79% firm ocenia stan środowiska w Polsce jako średni, a 16% –  jako zły. W opinii tylko kilku procent klimat w naszym kraju ma się dobrze. To alarmujące dane i świadczące o tym, że przedsiębiorcy mają świadomość tego, co się dzieje z naszą planetą. W teorii. W praktyce dzieje się już znacznie mniej, choć firmy mogą mieć ogromny wpływ na nasze otoczenie. Warto podkreślić, że ekologiczne podejście do tworzenia i prowadzenia firmy to nie tylko dogodność dla środowiska, ale również korzyść finansowa – oszczędności pieniędzy, oraz wizerunkowa – z każdym rokiem takie firmy są lepiej postrzegane przez klientów. Co ważne, wiele pojazdów, sprzętów, maszyn i produktów ekologicznych można wziąć w leasing – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Z okazji 30-lecia Grupy EFL, leasingodawca przygotował listę 30 ekoprzedmiotów, których wcale nie trzeba finansować gotówką. Można je wziąć w leasing.

#1 – #5: jazda z prądem

Listę TOP30 otwierają najpopularniejsze dziś ekoprzedmioty – „cztery lub dwa kółka”, bez których większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie dziś prowadzenia biznesu. Numer jeden to samochód elektryczny. Jak wynika z danych ACEA, w I połowie br. w Polsce zarejestrowano prawie 7 tysięcy takich aut. Choć to tylko 3% całkowitej sprzedaży nowych osobówek w naszym kraju, to dynamika robi wrażenie – taki rezultat to o 178% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugie miejsce na podium zajmuje autobus elektryczny, trzecie samochód hybrydowy, czwarte ciężarówka, a pierwszą piątkę zamyka rower tradycyjny lub elektryczny.

#6 – #10: ekobiuro

Drugą piątkę ekoprzedmiotów otwiera energooszczędny sprzęt kuchenny – wyposażenie każdego nowoczesnego biura. Dystrybutor wody, meble z recyklingu, inteligentne oświetlenie czy wodooszczędna maszyna czyszcząca to kolejne sprzęty, o których powinien pomyśleć przedsiębiorca, jeśli chce tworzyć biuro przyjazne naturze.  

#11 – #14: firma z energią

8% firm MŚP, które planują wejść́ w OZE, chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne – wynika z raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”. Stąd paneli słonecznych nie mogło zabraknąć na tej liście – zajmują jedenastą pozycję. Zaraz za nimi znajdują się wentylacja mechaniczna, ekologiczna pompa ciepła i ekologiczny kocioł kondensacyjny.

#15 – #19: budujemy ekofirmę

Prowadząc firmę budowlaną ciężko sobie wyobrazić sobie ją bez podstawowego sprzętu jak na przykład koparki. Ta zajmuje miejsce w połowie stawki. Zaraz za nią, na 16. pozycji, znajduje się elektryczny wózek widłowy – niezbędny w każdej firmie produkcyjnej czy logistycznej. Następnie wyleasingować można ubijak elektryczny i kosiarkę elektryczną, przydatne firmom ogrodniczym, oraz elektryczne wozidła.

#20 – #24: dalej jedziemy z prądem

Motocykl lub skuter elektryczny, które zajmują 20. pozycję, mogą stanowić podstawowy środek transportu zarówno szefa firmy, handlowca czy innych pracowników, którzy działają mobilnie. To zdecydowanie ekologiczny wybór, a w dodatku wygodny i szybki. Inne elektryczne cztery kółka, które można wyleasingować to traktor, hulajnoga, van i auto dostawcze.  Te ostatnie są produkowane między innymi w polskich zakładach motoryzacyjnych – np. Volksawgen e-Cratfer we Wrześni.

#25 – #30: IT też może być eko

Ostatnią szóstkę stanowią ekoprzedmioty, bez których większość firm nie wyobraża sobie codziennej pracy. Tablet zamiast papieru, tablica interaktywna zamiast tradycyjnej, energooszczędny laptop zamiast wielkiego komputera z jednostką, ekranem i klawiaturą, rozwiązania chmurowe zamiast zewnętrznych dysków twardych, serwer zamiast tony dokumentów, rzutnik zamiast flipchartów. To tylko wybrane elementy z obszaru IT, które można wyleasingować.


Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i  faktoring. Od 30 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in.Business Superbrands 2021, sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i siedmiokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 350 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl