Rekordowy rok EFL

EFL, świętujący w tym roku ćwierćwiecze swojego istnienia, ubiegły rok zamknął rekordowym wynikiem. Najlepsze okazały się ostatnie miesiące. Miniony rok był również rekordowy dla całej branży leasingowej. To sygnał, że Polska gospodarka rozwija się pewnie i stabilnie.

Miniony rok zarówno dla całej branży leasingowej, jak i dla EFL był rekordowy. EFL nieprzerwanie od 25 lat utrzymuje pozycję branżowego lidera z udziałem na poziomie 9 proc. w rynku leasingu ruchomości i 8,8 proc. udziałem w całym rynku leasingu w Polsce. W 2015 roku spółka, leasingiem i pożyczką sfinansowała aktywa o łącznej wartości (środki trwałe i nieruchomości) 4 370,3 mln zł. Oznacza to 17,1 proc. wzrost w stosunku do wyniku wypracowanego rok wcześniej. EFL w 2015 roku rozwijał się znacznie szybciej niż cały rynek leasingu, który zanotował 16,3 proc. wzrost.

Najbardziej owocny okazał się dla nas ostatni kwartał minionego roku, w którym dynamika osiągnęła poziom 26 proc. w stosunku rok do roku – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL. – To dowód, że przez te 25 lat istnienia udało nam się wypracować wśród polskich przedsiębiorców markę, którą darzą zaufaniem, i tak skonstruować ofertę, że odpowiada ona na potrzeby leasingobiorców.

Szczególnie rekordowe dla EFL były dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku. W listopadzie firma sfinansowała aktywa o wartość niemal 431 mln zł (430,9 mln), a najlepszym sprzedażowo w całej jej dotychczasowej historii okazał się grudzień 2015 r., w którym wartość finansowania wyniosła aż 490,9 mln zł!

 W ubiegłym roku motorami wzrostów rynku leasingu były, obok pojazdów osobowych i ciężarowych (20 proc.), transport ciężki, który wzrósł o 18 proc., oraz segment maszyn i urządzeń z 12 proc. wzrostem. Dobrze rozwijał się także leasing nieruchomości, którego dynamika wzrostu wyniosła w ub. Roku 14 proc. Wartość całego rynku leasingu w Polsce w 2015 r. sięgnęła poziomu niemal 50 mld zł, przekraczając dotąd rekordowy wynik z 2014 roku.

Komentarz do wyników branży głównego ekonomisty EFL, Marcina Nieplowicza, znaleźć można pod adresem: https://youtu.be/TItjya2PodY.


Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i  faktoring. Od 25 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. pięciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i trzykrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 265 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl