18 listopada br. w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie nagrodzono firmy, które w szczególny sposób wspierają młodych. Wśród nagrodzonych w kategorii Firma wspierająca młodych znalazła się kołobrzeska Piekarnia- Cukiernia Nizoł. Nagrodę odebrał przedstawiciel młodego pokolenia rodzinnej firmy – Pan Kamil Nizioł.
ŚTP był okazją do wręczenia dyplomów laureatom i wyróżnionym w konkursie „Twarze Przedsiębiorczości 2014”. Europejski Fundusz Leasingowy, który od lat, wspiera innowacyjność i rozwój małych i średnich firm, był partnerem organizowanego przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości konkursu w kategorii Firmy wspierającej młodych i uczestniczył w pracach jury. W ramach konkursu w kategorii firm zatrudniających młodych ludzi poniżej 30 roku życia zgłosiło się ponad 30 mikro-, małych i średnich firm. Łącznie kapituła wybrała 5 najlepszych. Uczestnicy wydarzenia poznali 5 wyjątkowych historii odważnych, działających z pasją przedsiębiorców. Poniżej jedna z nich.
Pierwsze w Polsce wypieki na żywo Historia rodzinnego piekarnictwa w kołobrzeskiej firmie wyróżnionej tytułem „Firma wspierająca młodych” sięga ponad 35 lat. Piekarnia-Cukiernia Nizioł, dzięki ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom tworzących ją ludzi, przez lata budowała siłę marki firmującej tradycyjne wyroby wysokiej jakości. Początki nie należały do łatwych. Henryk Nizoł – założyciel firmy – po wieloletniej pracy w PSS Społem w Kołobrzegu podjął decyzję zakupu małej piekarni rzemieślniczej w Miastku, lokując w nią całe swe oszczędności. Inwestycja okazała się sukcesem, jednak założyciela ciągnęło do rodzinnego miasta. W 1979 roku uruchomiono zakład produkcyjny w Kołobrzegu, który obecnie może pochwalić się 10 punktami detalicznej sprzedaży wypieków. Rodzinna firma jako pierwsza w Polsce wprowadziła wypiek pieczywa w stoiskach. Klienci mogli oglądać prace piekarzy na żywo. Dziś na asortyment firmy składają się pieczywo oraz wyroby oraz cukiernicze. Przedsiębiorstwo poszerza swoją ofertę o wyrób pralin i cały czas modernizuje sprzęt. - W naszej piekarni zatrudniamy obecnie ośmioro młodych uczniów, ucząc ich zawodu piekarza-cukiernika. Obecnie do pracy wkracza nowe pokolenie z pomysłami i młodym duchem. Wyróżnienie naszej firmy w konkursie Twarze Przedsiębiorczości 2014 to dowód na to, że lokalny przedsiębiorca – w dosyć niełatwej branży – potrafi przekonać do siebie młodych ludzi i z sukcesem uczyć ich swojego fachu – mówi Jarosław Nizioł, właściciel wyróżnionej firmy.
Mali i średni przedsiębiorcy rzadko pojawiają się na okładkach pism – niesłusznie. To właśnie ich pomysłowość, pragmatyzm i odwaga sprawiają, że polska gospodarka przyspiesza. Małe firmy rozbudowują infrastrukturę i dostarczają niezbędne produkty i usługi. Każdy z nich w tym procesie ma swój własny, ważny wkład. Pokazując wpływ małych i średnich przedsiębiorstw na społeczność lokalną oraz gospodarkę, warto wskazywać młodym ludziom znane wzorce do naśladowania z własnego podwórka. Rozstrzygnięcie Konkursu „Twarze Przedsiębiorczości 2014” pokazało, że lokalnym bohaterem może zostać każdy przedsiębiorca, nie ważne czy zatrudnia 50 osób czy prowadzi małą kwiaciarnię. EFL razem z Fundacją Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zaprezentował sylwetki tych, którzy są dumni z wykonywanej pracy, a zarazem pokonali przeciwności losu, aby dziś cieszyć się pełnym sukcesem swojej marki. Uroczystego wręczenia tytułów wszystkim zwycięzcom dokonał Radosław Kuczyński – prezes EFL. W ramach spotkania inaugurującego Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce dużo mówiono o wspieraniu młodych ludzi na rynku pracy. W tym kontekście EFL zaprezentował czwartą odsłonę swojego raportu „Pod lupą”.
„Młodzi na rynku pracy. Pod lupą” – to przygotowany przez ekspertów EFL raport oparty na wynikach jesiennych badań prowadzonych przez firmę Keralla Research wśród przedsiębiorców sektora MŚP. Okazuje się, że najnowsze ustalenia nadwątlają utrwalane stereotypy, m.in. o tym, że firmy nie zatrudniają młodych, a jeżeli już – to na tzw. umowy śmieciowe. Raport przedstawia dane, z których wynika, że trzy czwarte MŚP zatrudnia pracowników poniżej 30 roku życia, a aż 89 proc. młodych zatrudnionych jest na umowę o pracę na pełny etat. Okazuje się, że nie tacy przedsiębiorcy straszni, jak ich malują...
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, PARP, Prezydent m.st Warszawy i Konfederacja Lewiatan.