W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) na lata 2007-2013 do tej pory zostało zatwierdzonych 14 319 projektów. Ich koszt wyniósł niemal 40,92 mld zł. Unijne granty skłaniają do innowacyjności, a leasing jako narzędzie finansowania wspiera przedsiębiorców w podejmowanych inwestycjach w ramach działań POIG.
Kończące się w tym roku środki unijnego programu POIG zachęcają przedsiębiorców do rozwoju innowacyjności poprzez podejmowanie inwestycji w ramach prowadzonej działalności. W najbliższym czasie startują nabory wniosków do działań 8.2 oraz 3.1. Pierwsze z nich wspiera przedsiębiorców z sektora MSP przy wdrażaniu elektronicznego biznesu typu b2b. Mogą oni starać się o dotacje na przedsięwzięcia o charakterze zarówno technicznym, jak i organizacyjnym. Dofinansowywane są działania prowadzące do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, które obejmują trzy lub więcej przedsiębiorstwa. Wdrożenie elektronicznej formy komunikacji z partnerami biznesowymi w miejsce tradycyjnego systemu może nie tylko być dofinansowane z unijnych funduszy, ale jest również szansą na unowocześnienie firmy i obniżenie kosztów jej prowadzenia.
Z kolei w ramach działań 3.1 wspierane jest inicjowanie działalności innowacyjnej. W tym przypadku dofinansowanie mogą uzyskać nowo działające przedsiębiorstwa oraz instytucje wspierające powstawanie nowych firm innowacyjnych. Przedsięwzięcie to prowadzi do tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości, których zadaniem jest tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Do tej pory w ramach podjętych działań powrastała sieć 43 inkubatorów.
Kiedy sięgnąć po leasing
W przypadku obu wspomnianych wyżej działań Programu POIG, leasing może być efektywnym narzędziem finansowania projektów. Przedsiębiorca ma do wyboru finansowanie leasingiem operacyjnym (z wykupem przedmiotu leasingu) lub finansowym. Podpisując porozumienie z firmą leasingową zainteresowany wskazuje ją jako podmiot upoważniony do podnoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach projektu. Promesa leasingowa wystawiona przez leasingodawcę na podstawie oceny zdolności kredytowej przedsiębiorcy, gwarantuje finansowanie projektu uznawanego przez PARP oraz jest podstawą refundacji. Wygranie konkursu na dofinansowanie skutkuje podpisaniem umowy leasingowej na warunkach zawartych w promesie. Dodatkowym uproszczeniem jest fakt, że rozliczanie projektu finansowanego leasingiem może nastąpić jednorazowo po przekazaniu środka trwałego w użytkowanie leasingobiorcy. Dzięki temu, przedsiębiorca otrzymuje środki z unijnej dotacji zaraz po odbiorze sprzętu oraz spłaca raty leasingowe w wyznaczonych terminach.
„Aktualna perspektywa finansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 dobiega końca. Mimo że środków do rozdysponowania pozostało niewiele, zachęcamy przedsiębiorców do skorzystania i dofinansowania projektów innowacyjnych. Procedura finansowania ich z wykorzystaniem leasingu jest niezwykle prosta, natomiast korzyści liczne – m.in. zalety podatkowe czy elastyczny harmonogram spłat”– komentuje Arkadiusz Ziółkowski, Menedżer Rynku Nowoczesnych Technologii w Europejskim Funduszu Leasingowym.
Daty naborów
Pierwszym krokiem do uzyskania dofinansowania unijnego jest złożenie wniosku. W dniach od 18 do 6 maja w ramach programu POIG prowadzony będzie ich nabór na pierwszą, natomiast od 17 do 28 czerwca 2013 r. na drugą rundę działań 8.2. Aby uzyskać dotacje w ramach działań 3.1, przedsiębiorcy mogą składać wnioski w terminie od 29 kwietnia do 31 maja 2013 r.