EFL wraz z bankiem Credit Agricole po raz kolejny zaprezentował wspólną ofertę finansowania sektora agro podczas XV Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW (20 – 23 września) w Bednarach, koło Poznania.
Wspólne stoisko wystawiennicze EFL i banku Credit Agricole usytuowane było w sektorze F pod numerem 151. Podczas trwającej 3 dni największej imprezy targowej w sektorze AGRO, uczestnicy zapoznali się z szeroką ofertą rozwiązań finansowych, wspierających rozwój sektora rolnego.
EFL od kilku lat z powodzeniem oferuje przedsiębiorcom rolnym pakiet AGROLINIA, w skład którego wchodzi leasing oraz Pożyczka wraz z atrakcyjną ofertą ubezpieczenia. Produkty te znalazły uznanie wśród przedsiębiorców działających w sektorze rolnym. Pakiet AGROLINIA został nagrodzony Złotym Medalem podczas ubiegłorocznych targów Agrotech w Kielcach.
Bank Credit Agricole proponuje rolnikom w Polsce kompleksową ofertę, która obejmuje praktycznie wszystkie produkty – od specjalistycznego konta AGRICOLE, konta osobistego, firmowego, poprzez kredyty inwestycyjne na zakup maszyn rolniczych czy zakup gruntów, na sfinansowanie bieżącej działalności, hipoteczne, gotówkowe, do ubezpieczeń. Obsługą klientów agrobiznesowych zajmują się mobilni doradcy, dojeżdżający w dogodne dla klienta miejsce spotkania.
Pożyczka i leasing dla rolnika
W I połowie 2013 r. sfinansowano leasingiem oraz pożyczką maszyny rolnicze o wartości 1,51 mld PLN, co przekłada się na liczbę 9815 sfinansowanych sztuk sprzętu. Istotne jest również znaczenie pożyczki jako narzędzia finansowania inwestycji.
Według danych Związku Polskiego Leasingu łączne aktywa sfinansowane pożyczką w I półroczu 2013 r. stanowiły 13,3% całości produkcji firm leasingowych. W I półroczu 2012 udział ten wyniósł 11,7%.
Zakupy maszyn stanowią główny rodzaj inwestycji finansowanej poprzez pożyczkę (77,9% udziału, w I półroczu 2012 – 90,2%). Dzięki temu pożyczka stanowi 31,6% całości produkcji maszyn. Największy bo aż 70% udział inwestycji sfinansowanych pożyczką stanowiły maszyny rolnicze.
Pożyczka jest udzielana klientowi na zakup wybranego środka trwałego, ale inaczej niż w przypadku leasingu, to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu. Ten instrument finansowy może zostać wykorzystany do zakupu sprzętów rolniczych, takich jak: ciągniki, maszyny rolnicze, kombajny, pługi, przyczepy rolnicze, maszyny do obróbki drewna, maszyny i urządzenia rolnicze i gospodarki leśnej czy też kosiarki. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego lub inną jednostką publiczną udzielającą środków unijnych w ramach projektu PROW 2007-2013. Warto zaznaczyć, że struktura pożyczki pozwala na wystawianie faktury bezpośrednio na pożyczkobiorcę, co skutkuje możliwością ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z ARiMR. Dlatego też rolnicy, jako korzystający z dotacji, a ponadto nie będący często płatnikami podatku VAT, jako narzędzie finansowania inwestycji chętnie wybierają pożyczkę.
Leasing, również wchodzący w skład pakietu Agrolinia, cechuje finansowanie sprzętu przy niskim zaangażowaniu środków własnych i długim okresie finansowania (do 72 miesięcy). W leasingu operacyjnym raty oraz wpłata własna (czynsz inicjacyjny) stanowią w całości koszt uzyskania przychodu. Odliczeniu podlega też 100 proc. podatku VAT od rat leasingowych.