Coraz więcej firm za pan brat z leasingiem sprzętu IT

Coraz więcej firm za pan brat z leasingiem sprzętu IT

Komputer, serwer, oprogramowanie czy kasę fiskalną – takie środki trwałe można kupić bez mrożenia gotówki. Wystarczy wziąć je w leasing. Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że zdaje sobie z tego sprawę coraz liczniejsza grupa firm. W I półroczu 2016 roku wartość wyleasingowanego sprzętu IT wyniosła 351 mln zł, co oznacza 14 proc. wzrost r/r. Eksperci EFL podkreślają, że w kontekście nowej perspektywy unijnej 2014-2020, której celem jest podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki, w najbliższych latach rynek leasingu IT będzie rósł w tempie dwucyfrowym.

Od kilkunastu lat informatyzacja społeczeństwa postępuje w takim tempie, że to, co kupiliśmy 2-3 lata temu, w tym momencie już ma swoich następców i to dużo bardziej zaawansowanych. Szczególnie ma to zastosowanie w kontekście sprzętu IT, który stanowi podstawę działalności większości firm. Dlatego wzrasta popyt na leasing tego typu rozwiązań. W porównaniu z innymi instrumentami finansowymi dostępnymi na rynku, leasing jest najszybszym i najprostszym źródłem finansowania inwestycji w infrastrukturę IT. Pozwala na zwiększenie płynności finansowej firmy, gdyż nie wymaga zaangażowania kapitału własnego, który w tym czasie można przeznaczyć na bieżący rozwój przedsiębiorstwa. Ponadto wiąże się z korzyściami podatkowymi – mówi Adam Linkiewicz, Menadżer ds. Rozwoju Rynków w EFL.

Im mniejsza firma, tym częściej korzysta z leasingu

Jak ostatnio podał Związek Polskiego Leasingu, wartość sprzętu IT sfinansowanego przez firmy leasingowe od stycznia do czerwca tego roku wyniosła 351 mln zł, co oznacza 14 proc. dynamikę w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Ponadrynkowym wzrostem na poziomie 16 proc. r/r i 12% udziałem w rynku IT może pochwalić się EFL, który wyleasingował środki trwałe z tego segmentu warte łącznie ponad 43 mln zł. Co ciekawe, najczęściej z leasingu IT korzystają najmniejsze podmioty. Wśród klientów EFL niemal połowę stanowią mikro przedsiębiorstwa, co trzeci to firma mała zatrudniająca od 10 do 49 pracowników. Tylko 20% klientów leasingujących sprzęt IT to firmy średnie i duże. A co konkretnie leasingobiorcy kupują? Komputery, oprogramowania, serwery, kasy fiskalne i urządzenia wielofunkcyjne – to najpopularniejsze rodzaje środków trwałych finansowanych z segmentu IT.

Problem z głowy

Przedsiębiorca kupując nowy laptop, często nie bardzo wie, co może zrobić ze starym modelem. W tym momencie leasing okazuje się idealnym rozwiązaniem. W ramach leasingu operacyjnego (zdecydowanie najczęściej stosowanego w przypadku IT), wykup jest prawem klienta, z którego może, ale wcale nie musi skorzystać. Po zakończeniu okresu umowy, zarządzający firmą może pozostawić używany sprzęt firmie leasingowej i od razu wziąć w używanie kolejny, najnowszej generacji. Dzięki temu ma stały, bieżący dostęp do najnowszych technologii i pozbywa się problemu, co zrobić ze starym sprzętem.

Potencjał rynku leasingu IT jest w Polsce bardzo duży, a szczególnie w kontekście środków z Unii Europejskiej. Programy wdrażane z nowej perspektywy 2014-2020 mają na celu przede wszystkim unowocześnić polską gospodarkę i wzmocnić jej innowacyjność. Dlatego spodziewamy się, że w całym 2016 roku segment leasingu IT odnotuje dwucyfrowy wzrost – prognozuje Adam Linkiewicz z EFL.


Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i  faktoring. Od 25 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. pięciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i czterokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 270 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl