Inwestycje planuje dwa razy więcej średnich niż mikro firm

Nowy rok w najlepszych nastrojach rozpoczęły średnie firmy – odczyt „Barometru EFL” dla tej grupy
w I kwartale był najwyższy w całym sektorze MŚP i wyniósł 62 pkt. Co więcej, firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników jako jedyne odnotowały wzrost wskaźnika kwartał do kwartału (+1 pkt.). Odczyty dla mikro i małych firm były zdecydowanie niższe i wyniosły odpowiednio 51,8 pkt. oraz 56,9 pkt. Na uwagę zasługuje również fakt, że ponad dwa razy więcej średnich firm planuje inwestycje niż mikro (44% vs. 20%).

– Pierwszy tegoroczny pomiar „Barometru EFL nie zaskoczył nas, jeśli chodzi o różnice nastrojów pomiędzy trzema grupami przedsiębiorców w polskim sektorze MŚP. Cały czas najwyższe wskaźniki odnotowują średnie firmy, a najniższe mikro. Warto jednak rozłożyć główny odczyt i spojrzeć na ocenę poszczególnych obszarów, bo tutaj już nie ma stałej prawidłowości. O ile w przypadku inwestycji, im większa firma tym bardziej optymistyczna, o tyle prognozy dotyczące wzrostu sprzedaży są takie same wśród małych i średnich firm, a tylko nieco słabsze w grupie najmniejszych przedsiębiorców z max. 9 osobami na pokładzie. Co więcej, mikro firmy lepiej oceniają swoją płynność finansową niż małe. Szczegółowa analiza uświadamia więc, jak duże zróżnicowanie w ocenie najbliższej przyszłości firm występują pomiędzy podgrupami wyróżnionymi przez wielkość zatrudnienia – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Inwestycje wyhamują

Subindeks „Barometru EFL”, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu, w I kwartale tego roku, podobnie jak przez cały ubiegły rok, był najwyższy wśród średnich przedsiębiorstw i wyniósł 62 pkt. Mikro i małe firmy nieco słabiej oceniły swoją sytuacją – wartość odczytu wyniosła odpowiednio 51,8 pkt. oraz 56,9 pkt. Na nieco gorsze nastroje wpływ miał m.in. mniejszy odsetek przedsiębiorców oczekujących wzrostu inwestycji we wszystkich rodzajach firm. Jednak warto podkreślić, że w przypadku średnich firm grupa optymistów zmniejszyła się zaledwie o 0,4 pkt. proc. (44% vs. 44,4% w IVQ2017). Wśród małych firm odsetek ten wyniósł 36% (IVQ2017: 42,1%), a mikro –20% (IVQ2017: 33,3%).

Sprzedaż napędza cały sektor MŚP

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w obszarze sprzedaży, gdyż niezależnie od wielkości firmy, grupy spodziewające się w I kwartale większych zamówień na swoje usługi są większe niż kwartał temu. 32% mikro przedsiębiorców (IVQ2017: 25%) oraz po 40% małych i średnich firm (IVQ2017: 29,3% i 31,7%) optymistycznie patrzy na ten obszar i liczy na większy przychód.

Stabilna sytuacja na początku roku

Pierwszy tegoroczny odczyt „Barometru EFL” wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów.


Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. siedmiokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i sześciokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 300 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl.